Chovatelka.cz

Příprava pokojových rostlin na zimu

Kateřina Řehořová
Každý správný pěstitel by měl vědět, jak se správně starat o své pokojové rostliny v zimním období. Pokud si nejste svými znalostmi zcela jisti, můžete si je v našem dnešním článku osvěžit.
Příprava pokojových rostlin na zimu – pěstební substrát

Některým rostlinám je potřeba před zimním spánkem vyměnit zeminu a nebo je přesadit do většího květináče v případě, že kořeny zaplní obal a rostlina nemá prostor pro svůj růst. Důkazem nedostatku místa je zastavení růstu, žloutnutí listů a mech usazený na substrátu.

 

Přesazením tak předejdeme nemocím. Nejdříve rostlinu důkladně zalijeme, přesazuje se tak lépe, jde snadněji vyndat z obalu a nepoškodí se kořeny.

V zimě zálivku u pokojových rostlin omezíme

Při přípravě pokojových rostlin na zimní období je dobré vědět, jak je zalévat. K zalévání se používá pouze měkká, odstátá voda pokojové teploty. Množství vody, které pokojové rostliny potřebují, se od začátku podzimu postupně snižuje. Proto pozvolna omezujte zálivku. Podobně jako budete omezovat zálivku, omezujte i rosení listů. Co se týče hnojení pokojových rostlin, je lepší přísun živin omezit.

Kaktusy potřebují zimní spánek

Kaktusy v zimě spí, životní procesy jsou omezeny. Od listopadu do ledna kaktusy tedy necháme zcela „na suchu“. Zimní stanoviště nesmí být teplé a vlhké jako v létě, ale naopak suché a chladné, s teplotou do 12 °C. Co se týče světla je kaktusům v zimě nejlépe u okna.

Prevence výskytu chorob a škůdců

Pokojové rostliny v zimním období čas od času pečlivě prohlédněte, zda-li je nenapadl nějaký škůdce nebo choroba. První známky napadení mohou být sice zcela nenápadné, ale pokud nezasáhnete včas, dokážou se choroby a škůdci nekontrolovaně množit a rozrůstat.

 

Musíte v zimním období dávat pozor především na plísně a hniloby. Pokud se hniloba kmínku nebo kořenů objeví, pokuste se rostlinu zachránit vhodnými fungicidy. Může se také vyskytnout i skvrnitost listů. Prevencí je včasné odstraňování zvadlých a poškozených listů a omezení vlhkosti pěstebního prostředí.

Pokojové rostliny a jejich pěstování - další užitečné rady Bambus, mini bambusy - charakteristika a základní rady pro pěstování Kaktusy a jejich oblíbené druhy Epifitní pokojové rostliny a jejich pěstování Pozor na jedovaté pokojové rostliny! Jak pěstovat Aloe Vera? Oblíbené druhy masožravých rostlin Pěstování pokojových rostlin v hydroponii Rostliny vhodné do kanceláří Papája, charakteristika a základní rady pro pěstování Banánovník (Musa), charakteristika a základní rady pro pěstování

 

Hodnocení: 4.0

Počet: 1

Nejlepší: 4 Nejhorší: 4

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.