Chovatelka.cz

První pomoc při nejčastějších letních úrazech psů

Cepel Cepel
Přestože naše psí miláčky opečováváme a staráme se o ně, jak nejlépe můžeme, přesto se čas od času stane, že naše pozornost na chvíli sklouzne jinam a stane se nehoda, jejíž následky musíme řešit. Jaká je první pomoc při letních psích úrazech?
Letní úrazy u psů – dopravní nehody

Dopravní nehody jsou obrovským rizikem nejen pro psa, ale pro každé zvíře, které nedopatřením vběhne na silnici.

 

Řidiči se tak mnohdy dostanou do situací, které nemohou ovlivnit. Jak se chovat při poranění psa následkem dopravní nehody?

 

Odneste psa na bezpečné místo Stejně jako u lidí, odstraňte případné nečistoty z úst, které mohou zabraňovat dýchání Naložte psa do auta tak, aby mu poloha způsobovala co nejmenší bolest Důležité je zavolat veterináři, kterému oznámíte, že vezete zraněného psa, aby se mohl na situaci předem připravit. Mnohdy i pár minut navíc může znamenat záchranu života vašeho psího mazlíčka. Když pes dostane úpal

Úpal není běžnou věcí pouze pro lidi, ale také pro psy. Psi často dostanou úpal ze zavinění majitelů.

 

Největším nebezpečím jsou pro psy uzavřená, rozpálená auta, ve kterých pes už po několika hodinách může upadnout do bezvědomí a zemřít.

 

V případě úpalu je nutné chladit končetiny u malých psů, velkého psa můžete přímo polít studenou vodou. Úpal spočívá v tom, že je tělesná teplota psa výrazně zvýšena.

 

V těžkých případech je nutné zavolat veterináře, který psovi píchne injekci, která sníží tělesnou teplotu.

Pozor na elektrický proud

Zásah proudem může být pro psa smrtelně nebezpečný. V případě, že je pes v bezvědomí, je nutné zahájit umělé dýchání a masáž srdce.

 

Pokud pes stále nevykazuje známky života, poslední možností na záchranu je okamžité přivolání veterináře.

První pomoc při zlomeninách

Zlomeniny jsou také velmi častými úrazy, a to především u psích miláčků. Zlomeninu poznáte především tak, že místo je velmi bolestivé, pes se velmi trápí.

 

Následuje otok zlomeného místa a pes kulhá, snaží se nezapojovat zraněnou tlapku do chůze.

 

První pomoc: znehybněte končetinu (pokud je pes agresivní kvůli bolesti, je nutné zajistit tlamu tak, aby vás nemohl pokousat) a zavezte psa urychleně k veterináři.

 

Je-li zlomenina otevřená, postupujte stejně, pokud však dochází k výraznému krvácení, je nutné mu okamžitě zabránit.

Další zajímavé články z rubriky zdraví zvířat Povinná očkování štěňat a koťat Povinná předoperační vyšetření zvířat Nejčastější choroby u štěňat a koťat Nejčastější letní úrazy u psů a koček Jak zpříjemnit psům letní vedra? Nejčastější choroby u psů - 2.díl

Hodnocení: 2.0

Počet: 2

Nejlepší: 3 Nejhorší: 1

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.