Chovatelka.cz

Psi a klíšťata

Kateřina Řehořová

Nejen lidé, ale také psi trpí klíšťaty. Klíšťata napadají psy mnohem častěji a více než lidi. Zde naleznete návod na účinnou ochranu psů před klíšťaty a také návod na odstranění klíštěte.

Psi a klíšťata

Nejen lidé, ale také psi trpí klíšťaty. Klíšťata napadají psy mnohem častěji a více než lidi. Zde naleznete návod na účinou ochranu psů před klíšťaty a také návod na odstranění klíštěte.

Výskyt klíšťat

Sezóna klíšťat trvá od dubna až do října. Klíště vyhledává teplokrevné živočichy, na kterých parazituje sáním krve. Klíště je především v travním porostu.

Klíšťata a nákazy

Klíšťata jsou přenašeči a zároveň hostitelé bakterií. Nákazu přenášejí slinami při zakousnutí, které vypouští do rány, aby v místě vpichu omezili srážlivost krve. Sliny obsahují také látky, které potlačují imunitní odpověď napadeného organismu, jak na samo klíště, tak i bohužel na původce nákazy, kterou přenáší. Na přenosu nákazy se může podílet i střevní obsah klíštěte. Nejznámější nákazou je Lymská borelióza.

Klíšťata a ochrana proti nim

Účinnou ochranou pro psy je očkování proti klíšťatům a blechám. Očkování je spolehlivé, účinné a vydrží až 3 měsíce. Další možnou ochranou jsou psí obojky, jsou ale podstatně méně účinné.

Jak vytáhnout psovi klíště S každým klíštětem je nutné zacházet opatrně. Před jakoukoliv manipulací je nejlepší použít jednorázové gumové rukavice, napadené místo klíštětem zakápnout alkoholovým dezinfekčním roztokem a počkat tři až pět minut. Klíště je třeba zachytit hned u kůže a kývavým pohybem jej kleštičkami nebo pinzetou dostat ven z kůže psa. Klíště není dobré mastit a rozhodně není nutné ho vytáčet ani proti ani po směru hodinových ručiček. Poté potřeme postižené místo dezinfekcí.

 

Hodnocení: 3.3

Počet: 3

Nejlepší: 4 Nejhorší: 3

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.