Bacopa ozdobí balkón i zahrádku

Sutera známá pod názvem Bacopa, je oblíbenou popínavou letničkou, která zdobí zahrádky i balkóny. Přečtěte si více o jejím pěstování.

Bacopa

Všeobecně o bacopě

Bacopa, přesněji Sutera (Sutera cordata) je oblíbenou letničkou, vhodnou do závěsných květináčů. Od května do září kvete dlouhými výhony s drobnými, neustále dokvétajícími kvítky. Květy mohou být bílé, růžové a nebo fialkové. Listy jsou řapíkaté, vejčitého tvaru, se zubatým okrajem. Plody bacopy jsou tobolky.

Výsadba bacopy na stanoviště

Rostliny umísťujeme na venkovní stanoviště po 15.květnu, kdy již nehrozí nebezpečí mrazíků.

Světlo a teplo

Bacopa vyžaduje světlé stanoviště, ne však přímý sluneční svit. Optimální umístění je na jih, jihovýchod, případně jihozápad. Rostlinám vyhovují teploty okolo 21°C - 24°C.

Pěstební substrát a pěstební nádoby

Rostlinám se nejlépe daří v dobře propustném substrátu, bohatém na živiny. Ten si můžete koupit již předem připravený v každém větším zahradnictví (jedná se o speciální substrát pro pěstování balkónových letniček). Substrát si můžete namíchat také sami ze zeminy, kompostu a písku v poměru 2:1:1.

Bacopě se nejlépe daří v podlouhlých keramických (cihlových) truhlících. Pokud pěstujete bacopu v klasických plastových truhlících, nezapomeňte na dno nádoby umístit cihlové střepy a vyvrtat otvor pro dobré odtékání přebytečné vody. Rostlinám se tak bude lépe dařit a porostou rychleji.

Hnojení

Hnojení bohatě postačí 1x - 2x do měsíce. Vhodnými hnojivy jsou například Kristalon nebo klasické NPK.

Množení bacopy

Množení bacopy lze dvěma způsoby - řízkováním a nebo výsevem semen. Vhodnějším způsobem je řízkování, které není tak časově náročné, jako výsev semen a následná péče o ně.

Množení bacopy řízkováním

Řízkování bacopy je velmi hojně používaným způsobem jejich rozmnožování. Postačí když z matečné rostliny, která musí být zdravá a silná uříznete (můžete i ulomit) řízek dlouhý okolo 10 - 12 centimetrů. Řezná rána nemusí být přesná, na spodní části nového řízku mohou zůstat také listy. Takto připravený řízek namočíme do stimulátoru a můžeme zapíchnout do květináče nebo speciálních množárenských záhonů. Vhodným pěstebním substrátem je směs zeminy, kompostu a písku v poměru 2:1:1/2. Pěstební teplota by se měla pohybovat okolo 25°C.

Pravidelná zálivka je důležitá

Zálivku bacopy provádíme pravidelně, nejlépe brzy ráno nebo v podvečer, kdy slunce příliš nepálí. Optimální je nechat pěstební substrát rostlin mírně vyschnout a teprve pak zalévat. V příliš vlhkém prostředí rostliny zahnívají, trpí chorobami a velmi špatně kvetou.

Přezimování bacopy

Rostliny přezimují ve světlé a chladné místnosti s teplotou okolo 5 - 10 °C. Rostliny přes období zimního spánku zaléváme velmi zřídka. Na jaře rostliny vyjmeme, hluboce seřízneme a přesadíme do truhlíků s novou zeminou.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.7 Počet: 13 Nejlepší: 5 Nejhorší: 1

Diskuze

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny pěstitele, chovatele a domácí kutily. Články o pěstování rostlin, chovu zvířat a nových trendech v bydlení.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies